KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Památník krále Jiřího z Poděbrad připomíná králův odkaz v české i regionální historii, zejména 14. a 15. století
 
Autor / zdroj foto: Polabské muzeum – Památník krále Jiřího z Poděbrad

Památník krále Jiřího z Poděbrad / Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad prostřednictvím výjimečných gotických nástěnných maleb a stovek vystavených exponátů seznamuje s obdobím 14. a 15. století, kdy poděbradské panství vlastnili páni z Kunštátu.

Památník je umístěn v nejstarší části poděbradského středověkého hradu, v bývalé kapli Klanění svatých Tří Králů. Většina expozice je věnována životu a odkazu českého krále Jiřího z Poděbrad. Představuje Jiříkovy osudy, všímá si peripetií jeho potomků a připomíná králův odkaz v české i regionální historii. Hlavně však klade důraz na Jiříkův návrh mírové organizace křesťanských panovníků, myšlenku, která předběhla svoji dobu.

Navazující expozice je věnovaná čelnému představiteli generace Národního divadla, sochaři Bohuslavu Schnirchovi (1845-1901). Jeho bohatá tvorba je představena desítkami pracovních a soutěžních návrhů a modelů, ať už samostatných plastik (pomníky krále Jiřího v Poděbradech či svatého Václava pro Václavské náměstí), nebo plastické výzdoby neorenesanční české architektury (Národní divadlo, Národní muzeum, Rudolfinum, Umprum muzeum či Zemské banky, popř. městské pojišťovny a spořitelny v Praze). Expozici uzavírá lapidárium v zámeckém sklepě, kde jsou vystaveny kromě kamenných artefaktů i raně středověké monoxyly.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.