VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Medvědi v ZOO Chleby ohlašují jaro
Angara a Míša, duben 2022, první objevování světa po opuštění brlohu. 
Autor / zdroj foto: Karolina Dufková

Chleby

Medvědy ušaté chová ZOO Chleby již od roku 2018 a proběhlo zde již jejich šesté nocování. Délka spánku a doba probuzení je pro nás dobrou předpovědí, jak se bude počasí nadále vyvíjet. 

Trojice (samice Angara, samec Balu a jejich dcera Míša) se k zimnímu odpočinku uložila na sklonku října a postupně se medvědi začali probouzet na přelomu února a března. Ve svých brlozích tak strávili třetinu z celého roku. To je výrazný rozdíl oproti předchozímu roku, kdy kvůli nezvykle vysokým prosincovým teplotám zimovali pouze dva měsíce.

Příprava na zimní odpočinek vyžaduje od chovatelů vytvoření podmínek blízkých přirozenému rytmu přírody, což zahrnuje zásadní úpravy v medvědím jídelníčku. Během léta si medvědi pochutnávají na zelenině, ovoci, trávě, listech, semenech a doplňkově dostávají mléčné výrobky, menší množství masa a oblíbené králičí kůže. Bohatá letní strava umožní tvorbu dostatečných tukových zásob. S příchodem podzimu chovatelé krmnou dávku postupně snižují a jakmile jsou medvědi připraveni na spánek, přestanou je krmit úplně.

Velké přípravy se týkají také prostoru, kde medvědi zimu přečkají. V přírodě si hledají vhodné úkryty zajišťující bezpečí i ochranu před počasím – skalní jeskyně, prostory pod kořeny velkých stromů, či vývraty. V zoo jsou brlohy vytvořené uměle, jedná se o velké bedny umístěné v pavilonu. Letošní zimování bylo pro chovatele velkou výzvou, protože chystali společný brloh pro Angaru a Míšu, která téměř dosahuje velikosti dospělé medvědice.

„Museli jsme postavit bednu přiměřeně velkou, aby se do ní pohodlně vešly obě medvědice, nemohly ji zničit nebo přesunout a zároveň my s ní mohli manipulovat. Nakonec byla tak bytelná, že jsme s ní ani v pěti lidech nepohnuli, ale medvědicím se zamlouvala,“ přiblížil jednu z těžkostí zimování Jaroslav Dufek ze ZOO Chleby. Přestože jsou medvědi ušatí nejakčnějším druhem ze všech medvědů, jejich návrat do běžného života je pomalý. „Medvědy už pouštíme do výběhu, jsou ale dny, kdy se jim ven vůbec nechce. Necháváme to na nich a dopřáváme jim klid. Návštěvníci si tak na jejich řádění musí ještě počkat,“ doplnila Karolina Dufková ze ZOO Chleby.


Zajímavosti

- Ne všichni medvědi ušatí ve volné přírodě potřebují zimovat: medvědi z teplých oblastí mají přísun potravy během celého roku a zimní odpočinek tak nepotřebují, naopak pro medvědy z chladných horských oblastí je to nutnost pro překlenutí nejdrsnějšího období roku.

- Míša je prvním medvídětem narozeným v ZOO Chleby. V lednu 2024 dosáhla dvou let a stejně jako mláďata v přírodě ji brzy čeká odchod od své matky. 

- Medvědí spánek je tzv. nepravý. Medvědi do brlohu uléhají běžně v listopadu a budí se v březnu. Když se oteplí, vylézají ven i dříve, v případě ochlazení mohou zase pokračovat ve spánku. 

- Zimní spánek samic bývá o něco kratší, v lednu obvykle na svět přivádějí mláďata. Pečují o ně a krmí je, ale z brlohu s nimi vylézají až na jaře.  

Autor / zdroj: Karolina Dufková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.