AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Unikátní nymburská památka bude zachráněna. Město zahájí revitalizaci Starého děkanství
Staré děkanství - vizualizace exteriéru. 
Autor / zdroj foto: Městský úřad Nymburk

Nymburk

Radní schválili vypsaní veřejné zakázky na revitalizaci Starého děkanství a věže Kaplanky, které jsou chráněny jako kulturní památka. Bohužel celý objekt v průběhu uplynulých desetiletí chátral, což se velice negativně podepsalo na jeho stavu. Budova bude mít nově víceúčelové využití.

„Staré děkanství a přilehlá věž Kaplanka je unikátní tím, že se nám zde zachovaly historické vrstvy, které již v žádném jiném objektu v Nymburce nenalezneme. Proto jsme k plánování jeho rekonstrukce přistoupili s maximální citlivostí. V objektu plánujeme kavárnu, infocentrum, multifunkční prostory, obřadní síň i výstavní prostory. Aktuálně je nutné především zajistit zachování unikátní historické budovy, která je v havarijním stavu. Proto potřebujeme v letošním roce zahájit první etapu revitalizace, která se týká zajištění samotné budovy a její konstrukce,“ vysvětlila místostarostka Stanislava.

Projekt řeší revitalizaci stávající budovy Starého děkanství s důrazem na zachování památkové hodnoty objektu, který je významný i díky svému spojení s městskými hradbami. Předpokládaná cena celé zakázky je necelých 54 milionů korun bez DPH, a právě z důvodu ekonomické náročnosti byly veškeré stavební práce rozděleny na tři etapy. Město chce ještě v letošním roce zahájit první etapu a vyčlenilo na ni ze svého rozpočtu 20 milionů korun, zároveň také požádalo o dotaci. V rámci první etapy bude provedeno zajištění nosných zdí, vyměněny okna a dveře, opraven komín a schodiště. Budova dostane i novou střechu vč. konstrukce.

Unikátní areál Starého děkanství dokládá stavební vývoj fary od 17. do 19. století, tedy vývoj od roubené stavby po zděnou. Záměr opravy a zpřístupnění objektu trvá od roku 2006, kdy jej město koupilo od církve po několikaletém jednání. Každoročně je areál zpřístupněn při různých příležitostech – ve Dnech evropského dědictví nebo během léta, kdy v areálu promítá letní kino.

Více o projektu revitalizace naleznete na webových stránkách města v Projektech města.

Autor / zdroj: Petr Černohous

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.