KAM NA VÝLET / Zoologické zahrady

Zoo Chleby ukazuje krom živých zvířat také expozici soch těch, které lidé vyhubili
 
Autor / zdroj foto: Zoologická zahrada Chleby

Zoologická zahrada Chleby / Chleby

Zoologická zahrada Chleby na Nymbursku sice nepatří mezi ty největší v republice, ale nudit se tady návštěvníci rozhodně nebudou. Právě naopak. Představuje ideální výletní místo, kde se zabaví celá rodina na celý den. Zoo je z větší části kontaktní, vládne tu přátelská až rodinná atmosféra pohodového českého venkova, děti se mohou pohybovat do jisté míry samy, přičemž jsou stále nadohled a neztratí se.

Každá zoologická zahrada je pro děti neopakovatelným zážitkem, nejinak je to i s Zoo Chleby na Nymbursku. Pokud se návštěva děje v kruhu rodinném, zážitek se násobí. Sdílená radost je vždy silnější a větší. Zoo Chleby se těší velké popularitě a oblibě (nejen) mezi rodinami s dětmi, k čemuž je výborně přizpůsobená. Je z větší části kontaktní, vládne tu přátelská až rodinná atmosféra pohodového českého venkova, děti se mohou pohybovat do jisté míry samy, přičemž jsou stále nadohled a neztratí se. Také mají méně příležitostí pro nějaký ten průšvih nebo klukovinu či jinou nepatřičnost, přičemž ovšem nejsou ochuzeny o zážitky ani o vydovádění se. Ideální místo pro rodinný výlet. Většina rodičů si také velmi cení, že nemusí našlapat mnoho kilometrů, jako ve velkých zoo. Do zoo rodiče chodí téměř bez výjimky právě kvůli svým ratolestem, proto je pro ně menší zoo výbornou alternativou – splní si „rodičovskou povinnost“ a nejsou z toho unavení a na týden zničení. Přitom je i v menší zoo dostatek možností, jak děti zabavit na dlouhé hodiny. 

Dětské hřiště
Od května 2014 chlebská zoo dětem nabízí kupu zábavy a herních aktivit na novém hřišti, které patří mezi absolutně nejkrásnější a největší, jaké lze v českých zoo najít. Jsou zde příležitosti pro všechny dětské věkové kategorie a tak si i vaše ratolesti najdou to své a dosyta se vydovádí. Aktivity dětského hřiště rozvíjí u dětí fyzickou zdatnost, zvyšují obratnost i podporují přemýšlivost, a to vše na čerstvém vzduchu polabské vesničky. 

Kontaktní výběhy
V zoo je několik kontaktních výběhů - děti mohou vlézt k morčátkům, želvám nebo kozičkám a všechna ta zvířátka si pohladit. Zvláště na chlapce s divočejším naturelem je však třeba dohlížet – občas hraní s morčátky nebo želvami hraničí až s týráním. Želvy nejsou autíčka, s nimiž se dá jezdit, morče si s dětmi nechce hrát na honěnou ani být součástí chlapecké přetahované. Na druhou stranu je to ideální příležitost, kdy a jak dětem vštípit, že zvířátka jsou také živé bytosti, které cítí a vnímají bolest, strach či stres. A podle toho se s nimi musí zacházet. Kontakt se zvířaty má na děti pozitivní vliv, pokud je v rozumné míře.
Děti mohou také krmit naše zakrslé kozičky, ovšem jen speciálním nekalorickým krmivem, které se za symbolických 10 Kč prodává v pokladně zoo (nekalorické krmivo je velmi důležité, neboť brání přejídání koz a následným zdravotním komplikacím). 

Kolekce soch vyhubených zvířat
Velmi ojedinělá je v místní zoo kolekce betonových vyhubených zvířat. Žádní dinosauři, ale zvířata, která jsme vyhubili my lidé během posledních pár set let (některá dokonce v posledním desetiletí). Tato kolekce je tak ojedinělá, že ji nenajdete nikde jinde v republice a v takovém rozsahu ani v Evropě a dost možná ani na světě. Děti i rodiče zde v životní velikosti vidí zvířata, která nejen, že již nežijí, ale která patří k velkým vzácnostem i ve světových muzeích. V této zoo mají všichni možnost dostat se k takovým zvířatům do bezprostřední blízkosti - na dotek. Mohou si na sochy sáhnout i se s nimi vyfotit, čehož je hojně využíváno – fotí se zde jednotlivci, páry i celé skupiny, děti, mládež i stařík s vnoučkem. Bezpočet škol se skupinově zvěčňuje u pratura, zeber, doda, tučňáků atd., stejně tak celé rodiny nebo alespoň všichni potomci. I tady je však třeba na děti dohlížet – sochy jsou pro ně velkým lákadlem, ovšem lézt na ně je zakázáno. Jednak kvůli poškození a jednak kvůli možným úrazům. Jsou to vděčné fotoobjekty a především názorné vzdělávací pomůcky, nikoli prolézačky.

Sbírka vyhubených zvířat je navíc doplněná i o několik soch domorodých lidí a tak je možné pořídit fotografii např. i s nejstarším člověkem planety – s Křovákem. 

Mendelovo ekocentrum
V květnu 2014 zoo otevřela také nové moderní ekocentrum, kde jsou učebny či posluchárny, sociální zařízení, občerstvení, ale hlavně, kde jsou organizovány různé akce a přednášky na téma životní prostředí, ekologie apod. Hlavní zaměření je samozřejmě na školní mládež, ale obecně nejsou dveře zavřené nikomu. 

Adopce
Mnozí jednotlivci, rodiny i skupiny podporují zoo prostřednictvím adopce zvířat. Vyberou si některé ze zvířat, a to pak adoptují, buď pro sebe, nebo nejčastěji pro potomky. Adoptivní rodič obdrží krásnou adopční listinu, je uveden na internetových stránkách (případně s odkazem na stránky) a má svou cedulku na výběhu či kleci adoptovaného zvířátka. Kromě adopce je obdobným způsobem možné také sponzorovat sochy vyhubených zvířat.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.